Otóż, czy któraś wie, ale tak na 100 %, kto posiada uprawnienia do nauczanie takich przedmiotów: podstawy prawa, podstawy ekonomii, podstawy przedsiębiorczości, filozofia i etyka.Nam kiedyś babeczka na studiach mówiła, że jeśli np. miałam w trakcie studiów etykę(a studiuję historie z wosem, spec. nauczycielską), to będę mogła uczyć tego przedmiotu w szkole.Właśnie jestem w trakcie pisania CV i wpisałam sobie, że mam uprawnienia do nauczania etyki- no ale zwątpiłam. Niby w necie można znaleźć wypowiedzi, że tak właśnie jest, z rozporządzenia MEN można wnioskować, że to prawda:
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (DzU z 2009 r. nr 50, poz. 400).
§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w zakładach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12-14, 16-22 i 24, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia
podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada
przygotowanie pedagogiczne.
Bożena Kula – nauczyciel konsultant Pracowni Doskonalenia Kadry Kierowniczej i Doradztwa Metodycznego w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.Ale może któraś pracuje w szkole i z doświadczenie we, jak jest?
















