Skocz do zawartości

Babskiswiat.net używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Mahjong
Opis: Nieśmiertelna gra. Mahjong html5 online.

2048
Opis: Hit 2014. Prosta, logiczna i niezwykle wciągająca gra 2048.

Saper
Opis: Saper - kto nie zna tej gry...

Zdjęcie

Klimakterium i menopauza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Laluna

Laluna
  • Użytkownik
  • 194 postów

Napisano 27 lipiec 2018 - 18:36

Dziewczyny, 

temat powszechny ale chyba jakby takie tabu. A każdą z nas czeka. Menopauzę przechodziła moja mama w wieku mnie więcej 45-48. Nie pamiętam dokładnie. Teraz temat dotyka moją bratową w wieku ok 43 lat. Wcześniej... Jedni sądzą, że coraz więcej kobiet przechodzi menopauzę przedwcześnie, inni, że to norma. Jest delikatnie otyła, od wielu lat wbijam jej do głowy zmianę nawyków żywieniowych i żeby się zaczęła trochę ruszać. Uwielbiam ją, jest mi jak siostra. 

Czy macie w swoim otoczeniu, rodzinie bliskie osoby przechodzące te samo? Same przechodzicie lub macie to za sobą? 

Mruczę więc jestem :)

#2 Mycha84

Mycha84
  • Użytkownik
  • 292 postów

Napisano 20 sierpień 2018 - 22:11

Ja mam chyba jeszcze trochę czasu, chociaz nigdy nie wiadomo, szwagierka ma 43 lata, wydaje mi się, ze to wcześnie, bo moja mama, z tego, co wiem była już po 50-tce. Ale to pewnie kwestia indywidualna. Szwagierka myślała o hormonalnej terapii zastępczej, ale jednak się nie zdecydowała, bo jej mama chorowała na raka piersi, podobno nie był to rak hormonozależny, ale po co kusić. Ogólnie odczuwa to jako taki przedłuzony pms, z tego, co mówiła ;) Wiem, że bierze jakiś suplement z doppelherz, jakby co moge zapytać co konkretnie.

#3 Laluna

Laluna
  • Użytkownik
  • 194 postów

Napisano 26 sierpień 2018 - 11:51

Dziękuję za odpowiedź. HTZ to temat chyba dość kontrowersyjny bo u kobiet z nowotworami w rodzinie może się przyczynić do rozwoju nowotworu. Jednak to ryzyko zawsze powinien indywidualnie zbadać lekarz na podstawie wywiadu i ew. jeśli to była bliska rodzina to na podstawie badań genetycznych i wykrycia wadliwego genu BRC. Jeśli kobieta decyduje się na HTZ powinna regularnie (raz na rok to moim zdaniem za mało, raz na 6 m-cy) badań piersi USG i co miesiąc w domu samodzielnie robić samobadanie. Problem jest w tym, że nikt nie da jej skierowania na USG raz na pół roku bo to niby za często ;/ 

Suplementy na bazie soi nie mają wpływu na rozwój nowotworu nawet u kobiet które mają za sobą osobiste historie z nowotworami hormonozależnymi. Przynajmniej tak pokazują badania. 

Twoja bratowa pewnie bierze doppelherz meno ale takich suplementów jest masa. Trzeba tylko czytać składy na etykietach, bo czasami w takich suplementach można znaleźć tylko niepotrzebne zapychacze a prawdziwe substancje aktywne są na szarym końcu listy i jest ich niewiele. 

#4 Mycha84

Mycha84
  • Użytkownik
  • 292 postów

Napisano 27 sierpień 2018 - 01:41

Dokładnie to, masz rację, mówi, że działa. Łatwiej utrzymać nerwy na wodzy z tym dusznościami i uderzeniami gorąca nie ma juz problemu.

dcd540ffc103a44cgen.jpg

#5 Laluna

Laluna
  • Użytkownik
  • 194 postów

Napisano 29 sierpień 2018 - 18:45

Wiesz, nerwy jak nerwy ale kobiety w tym wieku są w grupie ryzyka zagrożonej cukrzycą typu 2, depresji, niedoczynności tarczycy... Generalnie takimi chorobami, które trudno się leczy i jakość życia jeśli się za siebie nie wezmą znacząco spada... A to przecież wspaniały wiek dla takiej kobiety, to czas kiedy powinna się właśnie cieszyć życiem i rodziną.

#6 Mycha84

Mycha84
  • Użytkownik
  • 292 postów

Napisano 31 sierpień 2018 - 00:49

Jeśli chodzi o cukrzyce, tarczyce itp, to podobno zdrowa dieta jest tutaj nieoceniona. A przeciwko depresji, i możecie się śmiać ale to prawda ;), grzebanie w ogródku ;) Niesamowicie wycisza, uspokaja, daje satysfakcję. Wiele znajomych to potwierdza, w tym tez takie ze zdiagnozowaną depresją nie tylko w okresie menopauzy.

#7 nejo

nejo
  • Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 31 sierpień 2018 - 09:25

Moja mama stosuje ten w wersji forte. Sam activ meno był chyb a lekko za słaby, ale to każda kobieta musi sobie sama wyczuć co jest dla niej dobre. Niestety menopauza to taki dość ciężki okres, poza różnymi preparatami jest nam potrzebne wsparcie przede wszystkim męża, a oni często ironicznie do tego podchodzą nie wiedzieć czemu.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych